Ryhmät

Valmisteleva toimielin VATE

toimitusjohtaja Ilkka Pirskanen Siun sote
kehittämisjohtaja Anu Niemi Siun sote
pelastuspäälllikkö Esko Hätinen Pohjois-Karjalan pelastuslaitos / Siun sote
ylijohtaja Ritva Saarelainen Pohjois-Karjalan ELY-keskus
johtaja Riitta Oikarinen Pohjois-Karjalan TE-toimisto
maakuntajohtaja Risto Poutiainen Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
kaupunginjohtaja Kari Karjalainen Joensuun kaupunki
kaupunginjohtaja Asko Saatsi Nurmeksen kaupunki
kaupunginjohtaja Eeva-Liisa Auvinen Kiteen kaupunki

Ohjausryhmä

Auvo Gustafsson, Heinäveden kunta
Tapio Tykkyläinen, Ilomantsin kunta
Eila Heinonen ja Markku Kauppinen, Joensuun kaupunki
Jonna Martikainen, Juuan kunta
Marko Koskinen, Kiteen kaupunki          
Hanna Koivula, Kontiolahden kunta        
Lea Oravalahti-Pehkonen, Lieksan kaupunki                
Juha Kosonen, Liperin kunta                  
Anni Savolainen, Nurmeksen kaupunki  
Erkki Mononen, Outokummun kaupunki
Hanna Vannas/Pauli Sahlsten, Polvijärven kunta
Tuure Hirvonen, Rääkkylän kunta          
Tommi Pesonen, Tohmajärven kunta    
Ilona Alhoniemi, Valtimon kunta          
Pentti Keskisalo ja Matti Kämäräinen, Siun sote                              

Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymästä Anna Hölttä ja Juhani Meriläinen
Pohjois-Karjalan maakuntaliitosta maakuntavaltuustosta Seppo Eskelinen ja maakuntahallituksesta Hanna Huttunen

Koordinaatioryhmä

Maarika Kasonen, Heinäveden kunta                                                  
Markku Lappalainen, Ilomantsin kunta                                          
Kari Karjalainen, Joensuun kaupunki (pj)      
Markus Hirvonen, Juuan kunta                                
Eeva-Liisa Auvinen, Kiteen kaupunki                                                    
Jere Penttilä, Kontiolahden kunta                                                
Jarkko Määttänen, Lieksan kaupunki                                                  
Hannele Mikkanen, Liperin kunta                                                          
Asko Saatsi, Nurmeksen kaupunki (vpj.)                
Pekka Hyvönen, Outokummun kaupunki                                          
Jari Tuononen, Polvijärven kunta
Tuula Luukkonen, Rääkkylän kunta                                            
Olli Riikonen, Tohmajärven kunta                      
Leena Mustonen, Valtimon kunta                                                      
Janne Kärkkäinen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus        
Ritva Saarelainen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus                                    
Esa Karvinen, Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä                    
Risto Poutiainen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto                      
Jorma Parviainen, Pohjois-Karjalan pelastuslaitos
Ilkka Pirskanen, Pohjois-Karjalan sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä
Riitta Oikarinen, Pohjois-Karjalan TE-toimisto                                  
Kalevi Pölönen, Etelä-Savon ELY-keskus                                  
Ulla Ahonen, Itä-Suomen aluehallintovirasto
Mirko Juppi, Pohjois-Savon ELY-keskus

Viestintäryhmä

Rauno Jussila, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Juha Kokkonen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Susanna Prokkola, Siun sote
Mari Hurskainen, Pohjois-Karjalan TE-toimisto
Jarno Turunen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Tuula Räsänen, Itä-Suomen aluehallintovirasto

Henkilöstöryhmä

KOHO/Super Mirva Kuronen
KOHO/Tehy Tuula Kettunen
JUKO Ari Puhakka, Virve Mikkonen, Mirja Kuiri ja Ulla Kuosmanen
Kunta-alan unioni JHL Tarja Kärkkäinen
Kunta-alan unioni Jyty Heli Toroskainen
Pardia Esko Moilanen ja Mauri Räsänen
JHL Tiina Ojala.

Työnantajien edustajana henkilöstöryhmässä ovat Heli Määttänen Pohjois-Karjalan ELY-keskuksesta ja Jouko Kantola Siun sotesta.

Toimintamallityöryhmät

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen

Maarita Mannelin, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Anu Niemi, Siun sote
Elina Felin, Siun sote
Ritva Rusi, Pohjois-Karjalan TE-toimisto
Anne Kejonen, Itä-Suomen aluehallintovirasto
Riitta Huurinainen, Joensuun kaupunki (Olli Kauppinen)
Mirka Nisula, Polvijärven kunta
Tapio Niskanen, Kiteen kaupunki (Ville Ovaskainen, Rääkkylän kunta)
Markus Hirvonen, Juuan kunta
Tarja Kärkkäinen, henkilöstön edustaja

Ensihoito

Petteri Hakkarainen, Pohjois-Karjalan pelastuslaitos
Susanna Wilen, Siun sote
Juha Pesonen, henkilöstön edustaja

Varautuminen

Markus Viitaniemi, Pohjois-Karjalan pelastuslaitos
Ville Leinonen, Pohjois-Karjalan pelastuslaitos
Pauliina Sorsa, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Pekka Nevalainen, Siun sote
Leena Korhonen, Siun sote
Esko Saatsi, Pielisen-Karjalan maaseutupalvelut
Elina Felin, Pohjois-Karjalan ympäristöterveydenhuolto
Kai Horelli, Itä-Suomen aluehallintovirasto
Pertti Virolainen, Joensuun kaupunki (varalla Jari Horttanainen)
Markku Lappalainen, Ilomantsin kunta
Heikki Pirinen, henkilöstön edustaja

Aluekehitys

Eira Varis, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Kalevi Pölönen, Etelä-Savon ELY-keskus
Timo Tanskanen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Raisa Lappeteläinen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Janna Puumalainen, Joensuun kaupunki (Annu Ahonen, Kontiolahden kunta)
Raita Joutsensaari, Rääkkylän kunta (Tiina Eskelinen, Kiteen kaupunki)
Osmo Jauhiainen, Heinäveden kunta
Susanna Saastamoinen, Lieksan kaupunki
Juuso Hieta, Outokummun seudun teollisuuskylä
Ulla Mauranen, henkilöstön edustaja

Kasvupalvelut

Ritva Saarelainen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Riitta Oikarinen, Pohjois-Karjalan TE-toimisto
Reijo Vesakoivu, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Seppo Tiainen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Leena Korhonen, Siun sote 
Markku Vuorenmaa, Lieksan Teollisuuskylä
Risto Hiltunen, Keski-Karjalan Kehitysyhtiö Oy KETI
Sari Lempiäinen, Joensuun kaupunki
Hannele Mikkanen, Liperin kunta
Juuso Hieta, Outokummun seudun teollisuuskylä Oy
Mauri Räsänen, henkilöstön edustaja

Viljelijäpalvelut

Pekka Tahvanainen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Pertti Iivanainen, Joensuun seudun maaseutupalvelut
Esko Saatsi, Pielisen Karjalan maaseutupalvelut
Katja Turtiainen, Keski-Karjalan maaseutupalvelut
Salla Heinonen, Keski-Karjalan lomituspalvelut, Tohmajärvi
Erja Pelkonen, Pielisen Karjalan lomituksen paikallisyksikkö, Valtimo
Airi Luukkonen, henkilöstön edustaja

Alueidenkäyttö

Pirkka Aula, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Irma Mononen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Timo Korkalainen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Juha-Pekka Vartiainen, Joensuun kaupunki
Matti Moisala, Kontiolahden kunta
Anna-Maria Latosaari, Lieksan ja Nurmeksen kaupunki
Riitta A. Tilus, Heinäveden kunta
Jorma Berg, Tohmajärven kunta
Ari Jaaranen, Juuan kunta
Pekka Koskela, henkilöstön edustaja

Liikenne ja logistiikka

Jyrki Suorsa, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Timo Korkalainen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Elina Karppinen, Siun sote
Airi Muhonen, Pohjois-Savon ELY-keskus
Marjut Ahokas, Ilomantsin kunta
Anu Näätänen, Joensuun kaupunki
Kauko Hirvonen, Kiteen kaupunki
Pellervo Hämäläinen, Liperin kunta
Arto Sihvonen, Lieksan kaupunki

Ympäristö

Janne Kärkkäinen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Irma Mononen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Paula Mononen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Sirkka Hakalisto, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Hannu Järvinen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Timo Turunen, Pohjois-Savon ELY-keskus
Jouni Korhonen, Siun sote
Jari Leinonen, Joensuun kaupunki
Jukka Nykänen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Marketta Lintinen, Kiteen kaupunki
Markku Lappalainen, Ilomantsin kunta
Mika Pirinen, henkilöstön edustaja

Maakuntastrategia

Risto Poutiainen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Ritva Saarelainen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Timo Korkalainen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Ilkka Pirskanen, Siun sote
Janna Puumalainen, Joensuun kaupunki
Jere Penttilä, Kontiolahden kunta
Olli Riikonen, Tohmajärven kunta
Leena Mustonen, Valtimon kunta
Mirja Kuiri, henkilöstön edustaja

Rahoitus- ja ohjausjärjestelmä

Seppo Tiainen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Ismo Rouvinen, Siun sote
Heli Määttänen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Asko Saatsi, Nurmeksen kaupunki
Eeva-Liisa Auvinen, Kiteen kaupunki
Satu Huikuri, Joensuun kaupunki
Jere Penttilä, Kontiolahden kunta
Pekka Hyvönen, Outokummun kaupunki

Digitaaliset palvelut

Pekka Penttinen, Joensuun kaupunki
Anu Niemi, Siun sote
Jarmo Heiskanen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Reijo Vesakoivu, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Anu Lehtonen, Pohjois-Karjalan tietotekniikkakeskus Oy
Tiina Eskelinen, Kiteen kaupunki
Leena Mustonen, Valtimon kunta
Markus Hirvonen, Juuan kunta
Juha Soininen, henkilöstön edustaja

Tukipalvelut ja ICT

Jari Aho, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Ilkka Naukkarinen, Siun sote
Jarmo Heiskanen, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Heli Määttänen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Kari Alvila, Pohjois-Karjalan tietotekniikkakeskus Oy
Pekka Penttinen, Joensuun kaupunki
Johanna Tähkiö, Lieksan kaupunki
Tiina Ojala, henkilöstön edustaja