Ilmakuva Kiteen bioterminaalialueesta ja aurinkovoimalasta.

Inves­toinnit ja kasvanut vienti luovat uskoa Keski-Karjalan suhdannenäkymiin

Keski-Karjalan seutu­kunnan talous­ke­hitys oli vuoden 2025 jälki­puo­lis­kolla selvästi valta­kun­nal­lista kehitystä heikompaa. Alueen yritysten liike­vaihto supistui heinä–joulukuussa 3,4 prosenttia edellis­vuo­teen verrat­tuna, kun koko maassa liike­vaihto kasvoi 2,2 prosenttia.

Myös yritysten henki­lös­tö­määrä väheni Keski-Karjalassa loppu­vuonna 4,2 prosenttia, kun koko maassa pudotus jäi 1,9 prosent­tiin. Työlli­syys­ti­lanne heikkeni tasai­sesti sekä kolman­nella että neljän­nellä neljän­nek­sellä, mikä heijastaa yritysten varovai­suutta ja kysynnän vaimeutta.

Vienti muodosti positii­visen poikkeuksen kokonais­ku­vassa. Keski-Karjalan yritysten vienti kasvoi vuoden 2025 jälki­puo­lis­kolla yhteensä 2,8 prosenttia, vaikka kehitys vaihteli voimak­kaasti neljän­nek­sit­täin. Kolman­nella neljän­nek­sellä vienti kasvoi peräti 13,8 prosenttia, mutta kääntyi neljän­nellä neljän­nek­sellä 5,8 prosentin laskuun. Koko maassa vienti oli samaan aikaan lievästi laskussa.

Alkaneen vuoden näkymät ovat erityi­sesti julkais­tujen inves­toin­ti­uu­tisten myötä positii­viset. Keski-Karjalassa toimivat yritykset ovat myös viesti­neet lisään­ty­neestä työvoi­ma­tar­peesta. Esimer­kiksi Keslan menestys uusilla puolus­tus­vä­li­ne­tuot­teil­laan tuo mukanaan uusia työpaik­koja yhtiön Kesälahden tehtaal­laan. Samoin Aistin käynnis­tyvä tuotanto Puhoksen teolli­suus­kes­kit­ty­mässä luo uusia työpaikkoja.

Tomi Haring
toimi­tus­joh­taja
Business Joensuu