
Suhdannetiedot: Itäisen Suomen ohjelmasta vauhtia jalostusarvon nostoon – totta vai unelmaa?
Suhdannetietojen perusteella metsäalalla Pohjois-Karjalassa menee paremmin kuin vuosi sitten. Eniten tulosparannusta on tapahtunut puun sahauksessa, höyläyksessä ja kyllästyksessä. Rakentamisen luvuissa ei nousua näy vielä, joten tämä tulos on mielenkiintoinen. Yleensä nämä kaksi alaa seuraavat toisiaan vähintäänkin viiveellä. Toki vientiluvuissa näkyy yli 20 % nousu, mikä selittänee asiaa.
Jalostusarvon nostoon on Pohjois-Karjalassa panostettu vuosia ja vihdoin näyttää, että asiassa tapahtuu edistymistä. Itäisen Suomen ohjelman toimeenpanoon kuuluvassa Itäisen Suomen metsäbiotalouden uudet avaukset ‑kasvuohjelmassa kohdennettiin 2,4 miljoonaa euroa hankerahaa Itä-Suomen alueelle. Päätavoite rahoituksessa on metsäbiotalouden arvonlisän nostaminen julkisten toimijoiden ja yritysten välisenä yhteistyönä. Valtioneuvosto kohdensi kasvuohjelman rahoituksen Pohjois-Karjalan maakuntaliitolle.
Tämän rahoituksen avulla Itä-Suomeen saatiin kolmen hankkeen kokonaisuus kattaen koko ketjun puun tuottamisen kehittämisestä kohti kemiallisen ja mekaanisen teollisuuden jalostetumpia tuotteita. Mukana on toimijoita kaikista Itä-Suomen maakunnista.
Puun kasvatuksen kehittämisen tavoitteena on ilmastokestävä metsätalous siten, että otetaan samalla huomioon puun laadun kehittäminen vastaamaan entistä paremmin tulevaisuuden tuotteiden tarpeita. Puuaineen hyödyntämiseen liittyvissä osuuksissa on vahvasti mukana sivuvirtojen hyödyntäminen sekä uudet kemialliset tuotteet ja puurakentamisen kehittäminen unohtamatta hiilidioksidin kaappaamista ja hyödyntämistä jatkojalosteiksi. Samalla panostetaan vahvasti TKI-ympäristön tukemiseen niin, että se entistä paremmin vastaa elinkeinoelämän ja yritysten liiketoiminnan kehittämisen tarpeita.
Se mikä hankekokonaisuudesta jäi puuttumaan, on metsän ei-puuaineisten hyötyjen kehittäminen. Se on ollut pitkään haasteena metsäalan ja sen tuotteiden kehittymisessä ja jää vielä odottamaan ”parempia aikoja”. Tämä on valitettava puute.
Vastaus otsikon kysymykseen on varovainen ”totta”. Tämä kehitys antaa jollei muuta, niin vahvaa toivoa siihen, että jalostusarvon nostaminen ei ole enää sitten joskus vaan nyt.
Lisätietoja
